مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی؟

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی؟

کولر یکی از تجهیزات ضروری برای هر ساختمانی است. چه صحبت از منزل باشد چه واحد های اداری، تجاری، آموزشی، پزشکی یا حتی تفریحی، نیاز به سیستم های تهویه هوای مطبوع همیشه وجود دارد. با این حال مصرف برق کولر یکی از دغدغه های مهم و قابل درک مشتریان است.

در این مقاله قصد داریم با مقایسه مصرف برق داکت اسپلیت و کولر گازی به این سوال پرتکرار پاسخ دهیم که “مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی؟”

آیا مصرف برق داکت اسپلیت زیاد است؟

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی

در مجموع مصرف برق داکت اسپلیت نسبت به سیستم های دیگر مثل کولر آبی، چیلر و مینی چیلر بیشتر است اما مزایای این سیستم باعث شده بسیاری از مشتریان ترجیح دهند از داکت اسپلیت استفاده کنند. توجه داشته باشید که راه هایی برای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها مصرف برق داکت اسپلیت خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

هزینه مصرف برق داکت اسپلیت چقدر است؟

محاسبه حدودی هزینه مصرف برق داکت اسپلیت کار راحتی است. برای این که ببینید هزینه مصرف برق داکت اسپلیت چقدر است کافی است بر اساس قبض برق، قیمت هر کیلووات ساعت را پیدا کنید. این عدد نشان می دهد که هزینه هر کیلووات ساعت مصرف برق برای شما چقدر است. حالا باید ببینیم که مصرف برق داکت اسپلیت چقدر است. میزان مصرف داکت اسپلیت را می توانید در کاتالوگ دستگاه یا مشخصات داکت اسپلیت در سایت تولید کننده پیدا کنید. این میزان تحت عنوان حداکثر توان داکت اسپلیت نوشته می شود و واحد آن کیلووات است.

با ضرب این دو عدد یعنی هزینه هر کیلووات ساعت برق و حداکثر توان داکت اسپلیت می توانید میزان مصرف برق داکت اسپلیت در هر ساعت را به دست آورید. برای این که ببینید داکت اسپلیت در روز چقدر برق مصرف می کند، عدد حاصله را در تعداد ساعاتی که داکت اسپلیت روشن است ضرب کنید.

مصرف برق داکت اسپلیت 36000

به عنوان مثال می توانیم میزان مصرف برق داکت اسپلیت 36000 گرین را با هم محاسبه کنیم. بر اساس مشخصات داکت اسپلیت گرین 36000 مدل GDS-36P1T1A مصرف برق این دستگاه در حالت سرمایش 3.08 کیلووات است. اگر قیمت هر کیلووات برق را 700 تومان در نظر بگیریم، میزان مصرف برق این دستگاه در هر ساعت 3.08 کیلووات باشد، هزینه هر ساعت کار کردن این داکت اسپلیت معادل 3.08 × 700 است که معادل است با 2.156 تومان.

مقایسه مصرف برق کولر گازی با داکت اسپلیت

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی

مصرف برق کولر یکی از فاکتور های بسیار مهم هنگام انتخاب نوع کولر است. اگر کولری که تهیه می کنید مصرف برق بالایی داشته باشد، هر ماه باید هزینه زیادی را بابت قبض برق بپردازید. داکت اسپلیت هم یک نوع کولر گازی است اما یونیت داخلی آن داخل سقف کاذب نصب می شود و پنهان است. در حالی که کولر گازی یا همان اسپلیت دیواری، دارای یونیت داخلی دیواری است که به صورت روکار نصب می شود.

یکی از تفاوت های داکت اسپلیت با کولر گازی اسپلیت دیواری high static بودن آن است یعنی می تواند متراژ بالایی را خنک کند. در حالی که اسپلیت های دیواری فقط می توانند متراژ محدودی را خنک کنند و برای متراژ های بالاتر باید از چند اسپلیت دیواری استفاده کنید.

هم کولر گازی هم داکت اسپلیت هر دو مدل های اینورتر دار هم دارند که این مدل ها مصرف برق پایین تری نسبت به مدل های بدون اینورتر دارند. کولر گازی ها و داکت اسپلیت هایی که ظرفیت پایین تر دارند تک فاز و در ظرفیت های بالاتر سه فاز هستند.

ظرفیت داکت اسپلیت و کولر گازی روی میزان مصرف برق آن ها تاثیر گذار است. در یک ظرفیت مشخص مثلا 36000 تفاوت زیادی بین این دو دستگاه وجود ندارد و معمولا مصرف برق داکت اسپلیت کمی پایین تر از اسپلیت دیواری است. اما در متراژ های بزرگتر داکت اسپلیت گزینه بهتری است چون در این متراژ ها باید از چند دستگاه اسپلیت دیواری استفاده شود که مجموع آن ها مصرف برق بالاتری دارند.

به طور کلی خرید داکت اسپلیت یا اسپلیت دیواری اینورتر یکی از گزینه های مناسب برای افرادی است که به دنبال کولر کم مصرف می گردند.

آیا مصرف برق کولر گازی زیاد است؟

کولر گازی اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوع بسیار محبوب در ایران است که در بسیاری از ساختمان ها از آن استفاده می شود. یکی از مشکلات کولر گازی بالاتر بودن مصرف برق آن نسبت به کولر آبی، چیلر و مینی چیلر است. مصرف برق کولر گازی اسپلیت دیواری نسبت به داکت اسپلیت مقداری بیشتر است. البته مدل اینورتر دار از نظر مصرف برق بهینه تر است.

کولر گازی ۱۲۰۰۰ چقدر برق مصرف میکند؟

روش محاسبه مصرف برق کولر گازی مشابه داکت اسپلیت است. میزان مصرف برق کولر گازی را از کاتالوگ محصول به دست آورده و آن را در قیمت هر کیلووات ساعت برق ضرب کنید. عدد حاصل میزان مصرف برق کولر گازی برای یک ساعت است. شما می توانید این عدد را در تعداد ساعاتی که کولر گازی روشن است و تعداد روز های مورد نظرتان ضرب کنید.

مصرف برق کولر گازی اینورتر چقدر است؟

همانطور که گفته شد مصرف برق کولر گازی اینورتر نسبت به معمولی کمتر است و یکی از راه های کاهش مصرف برق کولر گازی این است که از همان ابتدا روی خرید کولر گازی اینورتر دار سرمایه گذاری کنیم. معمولا رده انرژی کولر گازی های اینورتر هر برند A یا A+ است در حالی که مدل بدون اینورتر همان کولر گازی شاید رده انرژی B داشته باشد.

به طور کلی کولر گازی های اینورتر دار چیزی بین 30 تا 40 درصد کم مصرف تر هستند یعنی می توان انتظار داشت قبض برق خانواده ای که از کولر گازی اینورتر استفاده می کنند نسبت به خانواده ای که از کولر گازی معمولی استفاده می کنند حدود 40 درصد هزینه کمتری داشته باشد.

برای کاهش مصرف برق کولر گازی چه کنیم؟

مصرف برق داکت اسپلیت بیشتر است یا کولر گازی

با وجودی که مصرف برق کولر گازی نسبت به اکثر سیستم های تهویه مطبوع موجود در بازار بیشتر است، اما هنوز روش هایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانیم هم از مزایای داشتن کولر گازی بهرمند شویم هم هزینه ماهانه قبض برق خود را کاهش دهیم.

 1. هنگام خرید کولر گازی به برچسب انرژی آن دقت کنید
 2. ترجیحا کولر گازی اینورتر بخرید
 3. ظرفیت کولر گازی را با مشورت کارشناسان انتخاب کنید (انتخاب ظرفیت مناسب می تواند تا 20 درصد مصرف برق شما را کاهش دهد)
 4. دمای کولر گازی را در نقطه آسایش تنظیم کنید (چیزی بین 24 تا 26 درجه)
 5. حداقل سالی یک بار کولر گازی را از نظر فنی بررسی کرده و سرویس کنید؛ مشکلات فنی می توانند باعث افزایش مصرف برق کولر گازی شوند
 6. فیلتر های کولر گازی را مرتب عوض کنید؛ این کار مصرف برق را تا 10 درصد کاهش می دهد
 7. کولر را جای مناسب نصب کنید (پنل داخلی نزدیک به محل نشیمن و پایین تر از سقف باشد و یونیت خارجی زیر سایه با امکان جریان پیدا کردن هوا در پشت دستگاه)

راه های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

با وجودی که مصرف برق داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی اسپلیت دیواری کمتر است اما باز هم استفاده از راه های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت برای کاهش هزینه های برق می تواند نتیجه بسیار خوبی داشته باشد.

 1. از برند هایی که داکت اسپلیت کم مصرف تولید می کنند خرید کنید
 2. داکت اسپلیت با ظرفیت مناسب بخرید، برای این کار می توانید با کارشناسان این حوزه مشورت کنید
 3. داکت اسپلیت اینورتر بخرید. ممکن است در ابتدا گران تر از مدل های معمولی باشند اما در دراز مدت هزینه برق شما را 30 تا 40 درصد کاهش می دهند.
 4. یونیت خارجی دستگاه را زیر سایه نصب کنید.
 5. داکت اسپلیت را به صورت منظم تمیز کنید.
 6. برای فصل سرد سال کویل آب گرم نصب کنید.
 7. سرویس دوره ای داکت اسپلیت را فراموش نکنید.

نظرات مصرف کنندگان داکت اسپلیت

یکی از منابع بسیار عالی برای کسب اطلاعات درباره کیفیت داکت اسپلیت، مطالعه نظرات مصرف کنندگان داکت اسپلیت است. این نظرات بینش بسیار خوبی درباره ارزش خرید و نحوه کار داکت اسپلیت و به خصوص میزان مصرف برق داکت اسپلیت به ما می دهد.

شما می توانید نظرات مصرف کنندگان داکت اسپلیت را در سایت دماکالا مطالعه کنید.

داکت اسپلیت یا کولر گازی؛ کدام مصرف برق کمتری دارد؟

همانطور که دیدیم داکت اسپلیت و کولر گازی در یک ظرفیت مشخص مثلا 18000 زیاد تفاوت مصرف برق ندارند. اگر متراژ واحد بالا باشد و لازم باشد برای آن چند کولر گازی اسپلیت کوچک تهیه شود، صرفه اقتصادی بیشتر با داکت اسپلیت است که در مجموع مصرف برق کمتری دارد. چرا که مثلا برای یک واحد مسکونی باید برای هر اتاق خواب یک اسپلیت جداگانه نصب شود.

البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که یکی از مزایای داشتن اسپلیت دیواری جداگانه برای هر اتاق این است که وقتی از یک اتاق یا سالن استفاده نمی کنید اسپلیت آن قسمت را خاموش می کنید و بنابراین مصرف برق کاهش می یابد. در حالی که داکت اسپلیت به صورت سراسری دمای آپارتمان را تنظیم می کند و حتی اگر از یک اتاق استفاده نکنید، باز هم هوای آن اتاق را خنک می کند.

نظر شما درباره مصرف برق داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟ به نظر شما کدام سیستم از نظر مصرف برق به صرفه تر است؟ منتظر نظرات شما در کامنت های زیر این مقاله هستیم.

دسته بندی خدمات دماکالا

تعمیر انواع چیلر

تعمیر انواع چیلر

تعمیرات وی ار اف vrf

تعمیرات VRF

سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.