تفاوت کولر گازی و اسپیلت چیست؟

تفاوت کولر گازی و اسپیلت چیست؟

اگر برای شما هم این سؤال پیش آمده که اسپیلت و کولر گازی چه فرقی با هم دارند آیا هر دو یکی هستند یا نه در ادامه این مقاله با مجله دماکالا همراه باشید.

ما در این مقاله به بررسی کولر گازی و اسپلیت و تفاوت های میان آن ها می پردازیم.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی یک نوع سیستم تهویه هوا است برای خنک کردن یا گرم کردن هوای محیط به کار می رود. کولر گازی کار خنک کردن هوا را با تبدیل مکرر گاز به مایع و مایع به گاز انجام می دهد. علت نامگذاری کولر گازی هم همین است که در آن از یک گاز مخصوص استفاده می شود و ربطی به گاز شهری ندارد.

کولر گازی ها انواع مختلفی دارند و ممکن است یک تکه، دو تکه یا چند تکه باشند. با وجودی که مکانیسم کلی عملکرد در انواع کولر گازی مشابه است اما ساختار آن ها و طریقه نصب آن ها متفاوت است. اسپلیت نیز نوعی کولر گازی به حساب می آید و در حقیقت زیر مجموعه کولر های گازی به حساب می آید.

انواع کولر گازی

کولر های گازی انواع متفاوتی دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع کولر گازی به مجله دما کالا سر بزنید.

 1. کولر گازی اسپیلت یا دو تکه
 2. کولر گازی پنجره ای
 3. کولر گازی پرتایل
 4. داکت اسپیلت
 5. کولر گازی سقفی و زمینی
 6. کولر گازی مولتی اسپیلت
 7. کولر گازی ایستاده
 8. و …

اسپلیت چیست؟

همانطور که گفتیم اسپلیت یک نوع کولر گازی است. واژه اسپلیت یا Split یک واژه لاتین و به معنای دو بخشی یا انشعاب است. کولر گازی دو تکه یا اسپلیت از دو یونیت تشکیل می شود. یک یونیت داخلی که در داخل منزل نصب می شود و یک یونیت خارجی که بیرون از ساختمان نصب می شود.

نحوه عملکرد اسپلیت تفاوتی با سایر کولر گازی ها ندارد و از همان مکانیسم برای خنک کردن محیط استفاده می کند. کولر گازی اسپلیت یکی از پر فروش ترین و محبوب ترین نوع کولر گازی است به خصوص برای منازل و ادارات.

تفاوت کولر گازی و اسپیلت چیست؟

در سال های اخیر، با متداول شدن کولر های گازی در بین مردم این سوال پیش آمده که کولر گازی همان اسپیلت است یا نه؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که بله اسپیلت همان کولر گازی است البته یکی از انواع کولر های گازی. به علت دو تکه بودن این نوع کولر ها به آن اسپیلت می گویند. اسپیلت (split) کلمه ای لاتین است به معنای دو تکه و این نوع از کولر های گازی به علت این که موتور (یونیت خارجی) و پنل (یونیت داخلی) دو تکه حساب می شوند به اسپیلت معروف شده اند.

کولر گازی اسپیلت از دو تکه یعنی کندانسور و پَنل تشکیل شده که کندانسور در خارج از محیط و پنل بر روی دیوار نصب می شود. به وسیله ی ریموت کنترل می توان شدت باد، رطوبت، نوع چرخش باد و … را تنظیم و کم و زیاد کرد.

مزایای کولر گازی اسپیلت

همانطور که گفتیم کولر گازی اسپلیت یکی از پرطرفدار ترین و پرفروش ترین انواع کولر گازی است. اسپلیت ها مزایای زیادی دارند که باعث محبوبیت آن ها شده است.

 • صدای کم در حین کار کردن،
 • امکان کنترل دمای هوا،
 • تصفیه هوا،
 • قابلیت کنترل رطوبت و سردی هوا،
 • کم مصرف بودن،
 • طراحی زیبا،
 • سرعت بالای خنک کنندگی،
 • امکان گرمایش و سرمایش هوا
 • و …

از جمله مزایای کولر گازی اسپلیت هستند.

فرق اسپلیت و کولر گازی چیست؟

همان طور که اشاره شد در پاسخ به سؤال تفاوت بین کولر گازی و اسپیلت متوجه شدیم که اسپیلت زیر مجموعه ی کولر های گازی است و به علت این که از دو تکه یعنی کندانسور و پنل تشکیل شده به نام اسپیلت معروف شده است. کولر گازی های متنوعی در بازار موجود است که بر اساس نوع کاربری و متراژ محل مورد استفاده قرار می گیرد. پر فروش ترین نوع کولر گازی ها برای منازل اسپیلت و کولر های پنجره ای هستند.

تعمیر انواع چیلر

تعمیر انواع چیلر

تعمیرات وی ار اف vrf

تعمیرات VRF