تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

امروزه تنوع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی موجود در بازار آنقدر زیاد شده که می تواند بسیاری از ما را گیج کند. یکی از سوالات متداول مشتریان فروشگاه دماکالا این است که تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی چیست و کدام بهتر است؟ داکت اسپلیت بخریم یا کولر گازی؟ چه فرقی بین کولر گازی و داکت اسپلیت وجود دارد؟

در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی مختصر کولر گازی و داکت اسپلیت به بررسی تفاوت های بین این دو سیستم بپردازیم. اگر این سوال ذهن شما را هم به خود مشغول کرده است که تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی چیست، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اگر می خواهید تفاوت کولر گازی و اسپلیت را بدانید، روی لینک آبی کلیک کنید.

آشنایی با کولر گازی

کولر گازی یکی از انواع محبوب تجهیزات سرمایشی برای منازل، ادارات و سایر کاربری ها است. بسیاری از مشتریان وقتی از اصطلاح کولر گازی استفاده می کنند به اسپلیت دیواری اشاره دارند. با وجود که اسپلیت دیواری هم یک نوع کولر گازی است، اما تنها نوع کولر گازی موجود نیست. کولر گازی ها انواع مختلفی دارند که همه در یک چیز مشترک هستند: مکانیسم عمل.

به زبان ساده همه کولر گازی ها از طریق سیکل تبرید هوا را خنک می کنند. به همین دلیل است که در همه آن ها از گاز مبرد استفاده می شود و علت نامگذاری آن ها تحت عنوان کولر گازی نیز همین گاز مبرد است که با گاز شهری فرق دارد.

همانطور که گفته شد کولر گازی ها انواع متفاوتی دارند که بر اساس تعداد یونیت به سه دسته یک تکه، دو تکه یا اسپلیت، و چند تکه تقسیم می شوند. اسپلیت که در زبان انگلیسی به معنای دو تکه است، به همه کولر گازی هایی گفته می شود که دو یونیت دارند.

برای مثال اسپلیت دیواری دارای دو یونیت است: یک یونیت خارجی که بیرون از ساختمان نصب می شود و یک یونیت داخلی که روی دیوار داخل ساختمان نصب می شود. داکت اسپلیت هم یکی از انواع کولر گازی های دو تکه است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

انواع کولر گازی

انواع کولر گازی را بر اساس تعداد یونیت به صورت زیر دسته بندی می کنند:

کولر گازی یک تکه

کولر گازی دو تکه (اسپلیت)

 • کولر گازی اسپلیت دیواری
 • کولر گازی ایستاده
 • کولر گازی سقفی کاستی
 • کولر گازی سقفی زمینی
 • اسپلیت سقفی دیواری
 • داکت اسپلیت

کولر گازی چند تکه

 • کولر گازی مولتی پنل

همانطور که مشاهده می کنید همه این موارد کولر گازی هستند و داکت اسپلیت ها هم یکی از زیر مجموعه کولر گازی ها محسوب می شوند.

آشنایی با داکت اسپلیت

همانطور که توضیح داده شد کلمه اسپلیت به معنای دو تکه است و بنابراین داکت اسپلیت ها هم دو یونیت دارند؛ یونیت داخلی و یونیت خارجی. کلمه داکت به معنای کانال است و به داکت اسپلیت، کولر گازی کانالی هم گفته می شود. یونیت داخلی در این کولر ها داخل سقف کاذب نصب می شود و پنهان است.

اگر توجه کرده باشید در اسپلیت دیواری، هوای تهویه شده مستقیما از یونیت داخلی به فضای داخل آپارتمان وارد می شود. اما زمانی که یونیت داخلی درون سقف کاذب پنهان شده باشد، هوای تهویه شده باید از طریق دیگری به داخل آپارتمان منتقل شود.

در داکت اسپلیت، این کار به واسطه کانال کشی انجام می شود. سیستم داکت اسپلیت به این گونه است که هوای تهویه شده از طریق کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان منتقل شده و از دریچه ها وارد فضای ساختمان می شود.

علی رغم تفاوت های ظاهری، داکت اسپلیت مثل سایر کولر گازی ها از سیکل تبرید و گاز مبرد استفاده می کند و ویژگی های کولر گازی را دارد.

مزایا و معایب کولر گازی

کولر گازی ها مزایای زیادی دارند که از جمله آن ها می توان به وارد زیر اشاره کرد:

عدم نیاز به آب

 • امکان گرمایش در فصل زمستان در بسیاری از کولر گازی ها وجود دارد
 • سرعت خنک کنندگی بالا
 • کاربرد آسان
 • تنوع بالا
 • امکان استفاده در انواع ساختمان ها
 • سر و صدای کم
 • فیلتر تصفیه هوا در بسیاری از کولر گازی ها به کار رفته است.

در کنار مزایای زیاد، کولر گازی ها معایبی هم دارند که مهم ترین آن ها قیمت بالای دستگاه و مصرف برق بیشتر نسبت به برخی انواع دیگر سیستم های تهویه هوا مثل مینی چیلر و کولر آبی است.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

با توجه به این که داکت اسپلیت از زیر مجموعه های کولر گازی است، مزایا و معایب مشابه کولر گازی را دارد اما اگر بخواهیم خود این دستگاه را به صورت مستقل بررسی کنیم، می توان به مزایای زیر اشاره کرد:

 • هزینه نصب پایین تر نسبت به سیستم هایی مثل چیلر و مینی چیلر
 • راندمان بالا
 • امکان توزیع یکنواخت هوای تهویه شده در سراسر آپارتمان
 • امکان کانال کشی به صورت دلخواه
 • امکان اتصال به بویلر یا پکیج برای گرمایش در فصل زمستان با هزینه پایین
 • سر و صدای کمتر نسبت به سایر کولر گازی ها

از جمله معایب داکت اسپلیت هم می توان به مصرف برق نسبتا بالا در مدل های بدون اینورتر و دشوار بودن فرایند نصب اشاره کرد.

داکت اسپلیت با کولر گازی چه فرقی دارد؟

همانطور که گفته شد کولر گازی اصطلاحی است که برای اشاره به همه انواع کولر هایی که از طریق سیکل تبرید کار می کنند استفاده می شود و منطقی مقایسه داکت اسپلیت با کولر گازی کار منطقی ای نیست. تا اینجا به معرفی کولر گازی ها به طور کلی، و داکت اسپلیت به طور خاص پرداختیم. با این وجود از آنجایی که اکثر مردم وقتی از کلمه کولر گازی استفاده می کنند، به  اسپلیت دیواری که یک نوع کولر گازی است اشاره می کنند، در ادامه به مقایسه داکت اسپلیت با اسپلیت دیواری می پردازیم.

در ادامه این متن هر جا از کلمه کولر گازی استفاده کردیم منظور همان اسپلیت دیواری است. هدف از این مقایسه بررسی تفاوت های میان این دو سیستم سرمایشی محبوب است و قصد داریم ببینیم اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت از جنبه های مختلف چه تفاوت هایی با هم دارند.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر متراژ

همانطور که گفتیم داکت اسپلیت از طریق کانال کشی هوای تهویه شده را وارد فضای ساختمان می کند. کانال ها به دریچه های متعدد در قسمت های مختلف آپارتمان ختم می شوند. برای مثال برای یک آپارتمان 150 متری سه خوابه می توان چند دریچه در سالن و یک دریچه در هر اتاق تعبیه کرد. با این روش یک دستگاه داکت اسپلیت می تواند فضای کل ساختمان را پوشش دهد.

از طرف دیگر اگر بخواهیم برای همین ساختمان از اسپلیت دیواری استفاده کنیم، مجبوریم به جای یک دستگاه از چند یونیت مختلف در قسمت های مختلف ساختمان استفاده کنیم. برای مثال دو یونیت در سالن و برای هر اتاق هم یک یونیت.

بنابراین اگر بخواهیم یک مقایسه کلی بین داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری (کولر گازی) از نظر متراژ داشته باشیم می بینیم که برای متراژ های بالاتر استفاده از داکت اسپلیت بهتر است.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر مصرف برق

کولر گازی و داکت اسپلیت در یک ظرفیت ثابت مثلا 36000 زیاد تفاوتی در مصرف برق ندارند اما عموما مصرف برق داکت اسپلیت کمی پایین تر است که قابل چشم پوشی است. در مدل های اینورتر، چه داکت اسپلیت چه اسپلیت دیواری مصرف برق پایین تری دارند. اگر بخواهیم مصرف برق داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری را به صورت دقیق با هم مقایسه کنیم باید ظرفیت، اینورتر بودن، نوع کمپرسور و برند را در نظر داشته باشیم.

یکی از نکاتی که در مقایسه مصرف برق داکت اسپلیت و کولر گازی به نفع کولر گازی اسپلیت دیواری است این است که وقتی از یک اتاق استفاده نمی کنیم می توانیم اسپلیت دیواری آن اتاق را خاموش کنیم بنابراین در مصرف برق صرفه جویی می شود در حالی که داکت اسپلیت به صورت سراسری هوا را خنک می کند و حتی اگر از اتاقی استفاده نکنید، باز هم داکت اسپلیت برای اتاق های دیگر روشن است.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر سر و صدا

داکت اسپلیت ها و کولر گازی ها زمانی که روشن هستند مقداری سر و صدا تولید می کنند. میزان صدا به عوامل زیادی بستگی دارد و اگر به دنبال خرید یک دستگاه کم سر و صدا هستید باید هنگام خرید به برندی که انتخاب می کنید توجه کنید و یک اسپلیت دیواری یا داکت اسپلیت کم صدا خریداری کنید. اگر بخواهیم به طور کلی یک مقایسه بین داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری از نظر سر و صدا داشته باشیم، می بینیم که داکت اسپلیت ها معمولا کم سر  و صدا تر از اسپلیت دیواری هستند.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر نصب و راه اندازی

یکی از تفاوت های مهم داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری در فرایند نصب آن ها است. داکت اسپلیت داخل سقف کاذب به صورت تو کار و پنهان نصب می شود و نیاز به کانال کشی دارد. اما اسپلیت دیواری نصب ساده تری دارد و روی دیوار داخلی ساختمان بدون نیاز به کانال کشی نصب می شود. طبیعتا نصب اسپلیت دیواری نسبت به داکت اسپلیت راحت تر و کم دردسر تر است.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر زیبایی ظاهری

اکثر اسپلیت دیواری ها با طراحی شیک و ساده ای تولید می شوند تا در دکوراسیون آپارتمان تداخلی ایجاد کنند با این حال چون داکت اسپلیت مخفی است، برای افرادی که روی دکور واحد اداری یا مسکونی خود حساسیت زیادی دارند، انتخاب بهتری است.

مقایسه کولر گازی با داکت اسپلیت از نظر قیمت

خرید و نصب یک واحد داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت دیواری هزینه بسیار بیشتری دارد بنابراین در واحد های با متراژ پایین که تنها با یک یا دو واحد اسپلیت دیواری لازم دارند، استفاده از اسپلیت دیواری صرفه اقتصادی بیشتری دارد. اما در متراژ های بالاتر که لازم است چندین اسپلیت دیواری خریداری شود، تفاوت قیمتی زیادی بین داکت اسپلیت و اسپلیت دیواری وجود ندارد و در بسیاری از موارد داکت اسپلیت به صرفه تر است.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی یکی از سوالات پرتکرار مشتریان است که در این مقاله سعی کردیم به آن پاسخ دهیم. همانطور که دیدیم داکت اسپلیت هم یک نوع کولر گازی است و ویژگی های عمومی همه کولر گازی ها را دارد اما در کنار آن، یک سری ویژگی های اختصاصی هم دارد که باعث می شود بسیاری از مشتریان این سیستم سرمایشی را برای ساختمان خود انتخاب کنند.

برند های ایرانی و خارجی زیادی به تولید انواع داکت اسپلیت پرداخته اند و محصولات آن ها در فروشگاه دماکالا برای خرید در دسترس قرار گرفته است. از جمله این برند ها می توان به داکت اسپلیت گرین، داکت اسپلیت ال جی، داکت اسپلیت دایکین، داکت اسپلیت گری، داکت اسپلیت ایران رادیاتور و … اشاره کرد.

تعمیر انواع چیلر

تعمیر انواع چیلر

تعمیرات وی ار اف vrf

تعمیرات VRF